ZADAJ PYTANIE

Jeżeli masz nurtujące pytanie związane z egzaminem na prawo jazdy zapraszam do podzielenia się nim. Chętnie odpowiem zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą. Najciekawsze i najczęstsze pytania będę na bieżąco zamieszczać poniżej.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Ile trwa egzamin na prawo jazdy?
Czas trwania części teoretycznej egzaminu państwowego wynosi 25 minut.
Minimalny czas trwania jazdy w ruchu drogowym dla egzaminu na kat. B to 40 minut.
W przypadku egzaminu przeprowadzanego w zakresie prawa jazdy kategorii B1 lub B, egzaminator może zakończyć egzamin po upływie 25 minut, jeżeli zostały wykonane wszystkie wymagane zadania egzaminacyjne, a wynik egzaminu jest pozytywny.
Niestety maksymalny czas trwania egzaminu nie jest określony.

Jak rozpocząć kurs na prawo jazdy?
Od 19 stycznia 2013 powinno to wyglądać następująco. (Chyba, że ministerstwo znowu coś pozmienia). Pierwsze kroki należy skierować do lekarza medycyny pracy aby uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań do kierowania pojazdami. (Dobrze jest wcześniej skontaktować się z wybraną szkołą jazdy, bo często takie wizyty lekarskie są organizowane na kursie).
Następnie z orzeczeniem, dwoma zdjęciami i dowodem osobistym udajemy się do najbliższego (ze względu na zamieszkanie) wydziału komunikacji i prosimy o założenie profilu kandydata na kierowcę. Z karteczką z urzędu udajemy się do wybranego ośrodka szkolenia kierowców.

Co zrobić jeżeli ktoś podczas egzaminu odstępuje mi pierwszeństwo (np. macha ręką, abyśmy jechali pomimo tego, że nie mamy pierwszeństwa)?
Bardzo często podczas szkoleń pada takie pytanie. Należy pamiętać, że przepisy nie przewidują odstępowania pierwszeństwa. Ze względu jednak na to, że jazda odbywa się w ruchu drogowym i w realiach zdarzają się różne sytuacje, nie można do tego podejść jednostronnie. W szczególności jeżeli dalsza jazda dla pojazdów będących na drodze z pierwszeństwem jest za skrzyżowaniem nie możliwa, to najczęściej muszą oczekiwać przed skrzyżowaniem i przepuszczają inne pojazdy, które w tym momencie nie mają pierwszeństwa. W ten sposób też udrażnia się skrzyżowanie i wpływa to na dobre wszystkim, gdyż ruch drogowy staje się bardziej płynny. Proponuję, jeżeli oczywiście jest taka możliwość i czas aby poinformować egzaminatora o takiej sytuacji, w większości przypadków egzaminator już wcześniej wie jaka jest sytuacja na skrzyżowaniu (w końcu to jego praca). Dla swojego spokoju, by nie kusić losu korzystamy z uprzejmości innych kierowców jeżeli rzeczywiście sytuacja tego wymaga. Pamiętajmy także, że nie wolno dziękować za pomocą świateł awaryjnych!
Dla przykładu przytoczę tutaj wypowiedź jednego z egzaminatorów:
http://www.l-instruktor.pl/sztuczny-egzamin-a-realna-jazda/robert_tomaszewski%3A_uprzejmosci/301.html#.UWAkpqLJxQg
Miejmy nadzieję, że tak zachowa się każdy egzaminator, a nie tak jak to czasem bywa, że kursant przejedzie przed pojazdem, który go przepuścił a egzaminator stwierdzi, iż żadnego gestu ze strony kierowcy z pierwszeństwem nie widział.

Jak prawidłowo zatrzymać się w związku ze znakiem STOP?

Wiele osób pyta gdzie mają się zatrzymać, w jakim dokładnie miejscu jeżeli dojeżdżają do skrzyżowania ze znakiem stop. Czy to ma być zaraz przy znaku? Nie, znak stop nigdy nie wyznacza miejsca zatrzymania. Należy zatrzymać się przed linią bezwarunkowego zatrzymania (gruba poprzeczna linia) lub w miejscu dobrej widoczności na drogę główną ale tak aby nie blokować ruchu na drodze głównej.
Zdarzają się rzadkie przypadki gdzie prawidłowe zatrzymanie przed linią nie pozwala nam jednak na wygodną obserwację drogi z pierwszeństwem. Może się tak zdarzyć ze względu na źle zaparkowane pojazdy, które nie powinny się znaleźć na skrzyżowaniu, a czasem nawet błąd panów drogowców, którzy niespecjalnie się przejmują gdzie chlapią farbą ;-) Co wtedy zrobić? Niestety przepisu ruchu drogowego nie przewidują takiej sytuacji i zatrzymanie musi być wykonane przed linią. W szczególności jeżeli poruszamy się pojazdem egzaminacyjnym. Następnie można spróbować wychylić głowę jak najmocniej do przodu i rozglądnąć się w lewo i prawo. Po takich zabiegach powoli ruszamy nadal obserwując obie strony drogi głównej. Jeżeli nadjedzie pojazd z pierwszeństwem, to powinniśmy zdążyć z reakcją. Jeżeli jest pusto to wszystko się dobrze złożyło i już niedługo będziemy w WORDzie z pozytywnym wynikiem egzaminu.



// This code will work in iOS 2 and up // (spoiler: you're not going to need anything below iOS 6). // Tested in iOS 7 // In your app's UIApplicationDelegate: - (BOOL)application:(UIApplication *)application didFinishLaunchingWithOptions:(NSDictionary *)launchOptions { (...) NSUserDefaults *defaults = [NSUserDefaults standardUserDefaults]; if (![defaults boolForKey:@"termsAccepted"]) NSString *message = @"Your message for visitors here"; UIAlertView *alert = [[UIAlertView alloc] initWithTitle:@"Cookies" message:message delegate:self cancelButtonTitle:nil otherButtonTitles:@"Close message", nil]; [alert show]; } } // Elsewhere in the file: - (void)alertView:(UIAlertView *)alertView clickedButtonAtIndex:(NSInteger)buttonIndex NSUserDefaults *defaults = [NSUserDefaults standardUserDefaults]; [defaults setBool:YES forKey:@"termsAccepted"]; [defaults synchronize]; }